Skip to content

Prečo sa oplatí dovoz z Vietnamu?

Prečo sa oplatí dovoz z Vietnamu?

Vietnam má jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v Ázii. Jednou zo zásadných výhod pri obchodovaní s Vietnamom je dohoda o voľnom obchode medzi Európskou Úniou a Vietnamom, ktorá umožňuje dovoz tovaru z Vietnamu bez cla. Vďaka účasti na veľtrhoch vo Vietname máte možnosť nájsť si svojich vlastných dodávateľov a pochopiť miestnu kultúry a zvyky. 

Ukážka ponuky vietnamských dodávateľov na veľtrhu VietBuild 2023, Hočiminovo mesto, Vietnam 2023 (zdroj Infinity Standard).
Ukážka ponuky vietnamských dodávateľov na veľtrhu VietBuild 2023, Hočiminovo mesto, Vietnam (zdroj: Infinity Standard)

Obchodný potenciál Vietnamu je obrovský 

Vietnam je známy svojou výrobou oblečenia, obuvi, elektroniky, nábytku, šperkov, obalových materiálov a mnohých ďalších výrobkov, ktoré môžu byť pre zákazníkov v Európskej Únii zaujímavé. Výrobné kapacity vo Vietname sú dostatočne veľké, najčastejšie sa z Vietnamu dováža tovar, ktorý nemá vysoké nároky na výskum a vývoj. V súčasnosti je Vietnam jedným z najväčších zahraničných obchodných partnerov Slovenska.

Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo si pre dovoz z Ázie vybrať práve Vietnam: 

  • Diverzifikovaná výroba – Vietnam je známy svojou schopnosťou vyrábať rôznorodé produkty. Sektory ako odevný priemysel, elektronika, nábytok, potravinárstvo a mnoho ďalších sú významnou súčasťou vietnamskej výroby. Vďaka diverzifikácii máte pri dovoze z Vietnamu na výber širokú škálu možností pre obchodné aktivity.
  • Rýchly hospodársky rast – je ukazovateľom, že krajina ponúka veľký potenciál pre rozširovanie obchodných aktivít.
  • Nižšie ceny a ochota pracovať na menších objednávkach – v porovnaní s inými krajinami, ako napríklad Čína, ponúka Vietnam nižšie ceny za výrobu a pracovnú silu. Tento fakt ocenia najmä podnikatelia, ktorí hľadajú konkurencieschopné ceny a nemajú záujem o dovoz celých kontajnerov.
  • Početná mladá populácia – Vietnam má veľké percento mladých obyvateľov. Až 70% populácie je mladších ako 40 rokov. Táto dynamická a pracovná sila je kľúčovým faktorom pre rast podnikania v krajine.
  • Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a VietnamomVietnam má dohodu o voľnom obchode s Európskou úniou, čo znamená, že dovoz tovaru z Vietnamu do EÚ je bez cla. Táto dohoda poskytuje výhodu pre európskych podnikateľov, ktorí môžu využívať preferenčné obchodné podmienky medzi týmito dvoma oblasťami.
Ukážka ponuky vietnamských dodávateľov na veľtrhu VietBuild 2023, Hočiminovo mesto, Vietnam 2023 (zdroj Infinity Standard).
Ukážka ponuky vietnamských dodávateľov na VietBuild 2023, Hočiminovo mesto, Vietnam 
(zdroj: Infinity Standard)

Kedy pri dovoze z Vietnamu neplatíte clo? 

Aj napriek tomu, že dohoda o voľnom obchode medzi Európskou Úniou a Vietnamom už vstúpila do platnosti, stále ešte platia prechodné opatrenia na niektoré tovary, ktoré sú považované za citlivé pre niektorú zo strán. 

Na zlomok tovarov z Vietnamu môžu stále platiť prechodné colné opatrenia počas ďalších siedmich rokov, teda do roku 2027. To znamená, že napríklad pri dovoze textilu a obuvi z Vietnamu zaplatíte clo aj počas nasledujúcich rokov.

Pozor! Nulové clo je možné uplatniť len na taký tovar, ktorý má jasne preukázateľný “vietnamský pôvod”. To znamená, že tovar musel byť vyrobený vo Vietnam alebo vyrobený výlučne z materiálov, ktoré boli vyrobené vo Vietname. Nulové clo teda nie je možné uplatniť na tovar napríklad dovezený z Číny a prebalený vo Vietname za účelom jeho ďalšieho vývozu.

Michaela Královičová na veľtrhu Smart City Asia, Hočiminovo mesto, Vietnam 2023 (zdroj Infinity Standard).
Michaela Královičová na veľtrhu Smart City Asia, Hočiminovo mesto, Vietnam 2023
(zdroj: Infinity Standard)

Obchodná cesta do Vietnamu 

Vyrazte s nami na najznámejšie veľtrhy vo Vietname, nájdite inšpiráciu a spoznajte svojich nových dodávateľov osobne. Na rok 2024 plánujeme hneď niekoľko obchodných ciest do Vietnamu, avšak v prípade záujmu pre vás vieme naplánovať aj individuálnu obchodnú cestu. 

Pripravované obchodné cesty do Vietnamu na rok 2024: 

Ak zatiaľ nad obchodnou cestou do Vietnamu neuvažujete, dodávateľov vo Vietname vieme vyhľadať za Vás. Naša spoločnosť Infinity Standard má stovky kontaktov na výrobcov z Vietnamu z rôznych odvetví a v rámci našich služieb pre vás vieme zabezpečiť kompletný dovoz. Zistite viac o našich službách a vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku.