Skip to content

Ako si neurobiť hanbu na Canton Fair? Etiketa v Číne je odlišná

Ako si neurobiť hanbu na Canton Fair? Etiketa v Číne je odlišná

Mnoho našich klientov s nami vyráža do Číny po prvýkrát. Nové prostredie a najmä iná mentalita ľudí sú často šokom, na ktorý sa však dá jednoducho pripraviť. Pred odjazdom na Canton Fair máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu predísť faux pas, takže už z komunikácie s dodávateľmi nemusíte mať žiadne vrásky. 

Vizitku príjmajte dvoma rukami 

Ak vám vystavovateľ dá svoju vizitku, prijať by ste ju mali dvoma rukami. Akonáhle vizitku držíte, prečítajte si, čo je na nej napísané. Považuje sa za nezdvorilé, aby ste vizitku ihneď vložili do tašky alebo do zadného vrecka nohavíc. V tomto prípade to môže vyzerať tak, že sa na nej chystáte sedieť. Po prečítaní poďakujte a až potom si vizitku bezpečne uložte do tašky alebo do predného vrecka nohavíc.

Etiketa obchodovania v Číne vizitku vždy prijímajte dvomi rukami (zdroj canva.com)
Etiketa obchodovania v Číne vizitku vždy prijímajte dvomi rukami (zdroj canva.com)

Komunikujte s úsmevom 

Aj napriek tomu, že sa na Canton Fair rieši biznis, nemusíte chodiť po veľtrhu s vážnou tvárou. Naopak, snažte sa pôsobiť milo, srdečne a s úsmevom. Číňania sú veľmi priateľskí a otvorení ľuďom, ktorí vás srdečne privítajú s úsmevom na perách.

Nezabúdajte tiež na to, že v Číne majú veľký rešpekt k starším ľuďom. Na znak úcty preto zdraví vždy mladší staršieho, nikdy nie naopak. 

Vyhnite sa rozhovorom o politike 

Politická situácia v Číne je diametrálne odlišná od tej našej a nikdy neviete, aký názor má na danú situáciu vystavovateľ, s ktorým sa práve rozprávate. Vyhnite sa preto akýmkoľvek otázkam alebo narážkam na politickú situáciu a miesto toho sa radšej zamerajte na biznis. 

Etiketa obchodovania v Číne v reštaurácii nenechávajte sprepitné (zdroj canva.com)
Etiketa obchodovania v Číne v reštaurácii nenechávajte sprepitné (zdroj canva.com)

Nenechávajte tringelt 

Vo viacerých krajinách sveta vrátane Číny je považované za nezdvorilé, ak v reštaurácii necháte sprepitné. Zaplaťte teda len za svoj účet bez toho, aby ste sumu zaokrúhlovali. 

Pozor na nevhodné darčeky 

Ak sa plánujete na Canton Fair stretnúť s vašim čínskym obchodným partnerom alebo dodávateľom a chcete ho obdarovať darčekom, dajte si pozor na to, čo mu darujete. Niektoré darčeky totiž môžu obdarovaného uraziť. Darovať sa neodporúča napríklad dáždnik, hodinky alebo čokoľvek v počte štyroch kusov, prípadne s číslom štyri. 

Canton Fair s Infinity Travel 

Vyrazte s nami na Canton Fair a my vám pomôžeme zvládnuť celú etiketu. Obchodovanie s Čínou nie je žiadna veda, ale nové prostredie je pre ľudí často veľkým prekvapením. My v Infinity Travel prípravu na veľtrh nepodceňujeme a radi sa s vami pred odjazdom stretneme, aby sme prediskutovali všetky detaily ohľadom cesty.